Leczenie nietrzymania moczu – LASEREM CO2

Mimowolne oddawanie moczu jest schorzeniem wyjątkowo wstydliwym, znacząco wpływa zatem za poczucie komfortu i pewność siebie kobiet, które na nie cierpią. Niestety, statystyki podają, że problem dotyczy nawet 50 % kobiet, a częstotliwość występowania wysiłkowego nietrzymania moczu (NTM) wzrasta wraz z wiekiem.

Schorzenie może być leczone chirurgicznie lub farmakologicznie, nie wszyscy jednak wiedzą, że istnieje również możliwość wykonania prostego, nieinwazyjnego zabiegu laserowego, który znacząco poprawia stan zdrowia i podnosi poziom zadowolenia z siebie decydujących się na taką formę kuracji pacjentek.

Co to jest nietrzymanie moczu i co je wywołuje?
Mimowolne oddawanie moczu jest spowodowane zwiotczeniem ścian pochwy oraz osłabieniem mięśni przepony miednicy, Najczęściej występuje po porodzie/wielu porodach i urodzeniu dużych dzieci/ (w związku z rozciągnięciem pochwy) oraz w okresie menopauzy-spadek hormonów i zcieńczenie przedniej ściany pochwy. Kąt pęcherzowo-cewkowy jest nieprawidłowy. Efektem jest niekontrolowane oddanie/popuszczanie/ moczu związane z wysiłkiem wkładanym w wykonywanie czynności, takich jak dźwiganie przy kichnięciu, ataku kaszlu lub spontanicznym śmiechu. Ponadto znacznie wzrasta uczucie parcia na mocz, co sprawia, że nawet niewielka ilość moczu może spowodować potrzebę sikania.

Czy można zapobiegać schorzeniu?
Zdecydowanie można,
  1. Treningu wzmacniający mięśnie Kegla.
  2. Utrzymywanie właściwego poziomu estrogenów- przy pierwszych objawach menopauzy również może zmniejszyć tempo osłabiania mięśni pochwy i miednicy.
  3. Zabieg laserowy.


Na czym polega taki zabieg !
Laserowe leczenie nietrzymania moczu ma na celu pogrubienie ścianek pochwy oraz namnożenie włókien kolagenowych odpowiedzialnych za sprężystość jej ścian. Tkanki poddane zabiegowi kurczą się, a jednocześnie pobudzona zostaje aktywność śluzówki. W efekcie następuje wzmocnienie powięzi miedniczej, ścian pochwy oraz okolicy ujścia cewki moczowej, a kąt nachylenia cewki do pęcherza zostaje poprawiony. Wszystkie tkanki stają się bardziej elastyczne, pochwa ciaśniejsza, a cewka moczowa działa prawidłowo,

Wraca zatem poczucie komfortu.

Ile zabiegów trzeba wykonać i jak długo utrzymuje się efekt leczenia?
Zazwyczaj wystarcza wykonanie jednego tylko zabiegu, jednakże lepszy efekt uzyskuje się jeżeli powtórzymy zabieg po ok 6-8 tygodniach. Efekt będzie utrzymywał się przez lata, a jeżeli będziemy kontrolować poziom hormonów i ćwiczyć mięśnie Kegla – może już nigdy nie wrócić. Inaczej jest w przypadku młodych kobiet planujących kolejne porody, które mogą spodziewać się ponownego rozciągnięcia pochwy, jednakże wzmocnienie mięśni podczas zabiegu znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia przypadłości po urodzeniu następnego dziecka

SCHEMAT OPERACJI
Leczenie nietrzymania moczu