KONIZACJA - Leczenie zmian szyjki macicy

Konizacja to diagnostyczna lub diagnostyczno-lecznicza metoda wycięcia stożka tkanki z części pochwowej szyjki macicy.
Wskazaniem do konizacji jest nieprawidłowy wynik badania cytologicznego, nieprawidłowy wynik badania histologiczny pobranego wcześniej wycinka lub nieprawidłowy wynik kolposkopii. W razie podejrzenia stanu przedrakowego lub wczesnej postaci raka szyjki macicy dodatkowo wykonuje się wyłyżeczkowanie kanału szyjki i jamy macicy.
Zabieg wykonywany jest w krótkim, miejscowym znieczuleniu, a czas trwania zabiegu to około 10 minut.

Zalecenia przed zabiegiem
Operację poprzedza wizyta konsultacyjna. Pacjentka powinna być po krwawieniu miesiączkowym. Należy poinformować operatora o przebytej infekcji, jeżeli taka miała miejsce w okresie 2 tygodni przed planowanym zabiegiem operacyjnym.

Okres pozabiegowy
Po zabiegu pacjentka zostaje wypisana do domu. Wizyta kontrolna w Gabinecie powinna mieć miejsce po ok. 14 dniach. Pacjentka może odczuwać utrzymujący się ból po zabiegu, który ulega złagodzeniu zarówno po lekach przeciwbólowych dostępnych bez recepty, jak i Ketonalu. Wynik badania histopatologicznego dostępny jest po 10-14 dniach. Stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych jest kluczowe w szybkiej rekonwalescencji i znacząco wpływa na efekt końcowy operacji.